Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekordní kapři - Úvodník 11/2006

29. 11. 2006

Jelikož jsme země kaprům zaslíbená a i většina českých rybářů (a bohužel i hospodářů) preferuje kapry, tak jsem se přemohl a připravil vám takový malý exkurz mezi kaprařskou elitu a kapří děduly...

Zeptám se Vás tedy následovně: jste Kaprař, toužíte po velkém, ba co, rekordním kaprovi. Kam se na něj vypravíte? Na toho NEJVĚTŠÍHO KAPRA NA CELÉM SVĚTĚ? NO, pokud jste věci znalí, tak asi víte (asi určitě, protože to vím i já, zapřísáhlý odpůrce kaprů :o)  ), že máte na výběr především 2 lokality, které jsou známy rekordními úlovky. Především Rumunská RADUTA a Frandouzský Lac D' Saint CASSEIN. Pokud bude zájem, mohu o nich sehnat informace, ale to jen pokud bude zájem (pište do komentářů), zatím Vám přináším jen takovou ochutnávku...

Nejdříve drobeček v rukou p. Roberta Raduty (ano, je to jeho jezero :o) ), kterého ulovil na svém jezeře v roce 1997 a který vážil 35,4 Kg

Obrazek

No, docela hezká ryba, ale mám v záloze i lepší :o) Tak koho vybrat dále? Co třeba Henka von Dorna? Ano, taky hezký kousek, kterého ulovil v květnu roku 1999 zase v Rumunské Radutě a který vážil 35,3 Kg.

Obrazek

Jen si nejsem jist, jestli to není prase... Ne rybář, rybu myslím! :o) Pro oživení sem hoďme jednoho říčního kapříka, který pochází z Francouzské Mozely, vářil 35,2 kg a byl uloven v září roku 1998.

Obrazek

Dále tu máme něco "menšího", takové 34,2 Kg tintítko, které ulovil Jerome Gigault v roce 1996, tuším v Casseinu, to ale nevím jistě.

Obrazek

Zajímavé je pak porovnání posledního úlovku třeba s kaprem Dave Walkera. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale nepřipadne Vám tento kapr jen o kilo těžší? No, to je ale asi ohraná písnička mezi rybáři celého světa. Tak tedy 35,2kg živé váhy.

Obrazek

Obrazek

Dále se koukněme na národní rekordy. Tak třeba ten Anglický pochází z roku 2004, kdy  22. února ulovil Jon Pack kapra jménem (to už je uchylárna...) Two Tone o váze 64 lb a 14 oz, tedy asi 29,5 kg

Obrazek

No a nakonec přidejme současný oficiální světový rekord Christiana Baldemaiera, který chytil tohoto obra o hmotnosti 37,4 kg Na Radutě v květnu roku 1998.

Obrazek

No a nakonec ještě pár hezkých kapříků, o kterých není moc informací, ale rozhodně stojí za to a všichni atakují či přesahují bájnou hranici 30 kg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a jako poslení

Obrazek

Tak co myslíte pánové, kdy se takový macek přes 30 kg chytí v ČR?

Hodně zdaru přeje Petr Hrazdil

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

obdiv

(Roman Horák, 13. 3. 2010 19:52)

opravdu nádherní kapři,při pohledu na fotografie mám příjemný pocit že takové exempláře vůbec ještě žijí,je to jedinečnost přírody a doufám že pokud se u nás kapři podobné velikosti uloví tak dostanou svobodu.

mohli by bejt...............

(simon, 25. 10. 2008 20:19)

mohli by bejt takový kapři a všude kdyby 90procent rybářu ty větší......aspon nad 60 pouštěli...........

ribář

(richard fiedler, 30. 5. 2007 12:11)

je mi 13 let fitil jsem par kaprů.
nemohli bistemi prosívas naco většinou berou ti
velikí. dékuju richard